Prize Winners

PRIZE WINNERS 2017

 

GOLDEN GIRALDILLO

' THE NOTHING FACTORY ' (Portugal, 2017), Pedro Pinho

grand jury award

WESTERN (Germany, 2017), Valeska Grisebach

SPECIAL MENTION OF THE JURY

'ZAMA' (Argentina, Spain, France, Holland, USA, Brazil, Mexico, Portugal, Lebanon, Switzerland, 2017), Lucrecia Martel

best director award 

'BARBARA' (France, 2017), Mathieu Amalric

best screenplay award

Thierry de Peretti, 'A VIOLENT LIFE' (France 2017), Thierry de Peretti

best actress award 

Selene Caramazza. ' PURE HEARTS ' (Italy, 2017), Roberto De Paolis

best actor award

Pio Amato, 'A CIAMBRA' (Italy, Brazil, Germany, France, USA, Sweden, France, 2017), Jonas Carpignano

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD 

Maria von Hausswolff, 'WINTER BROTHERS' (Denmark, 2017), Hlynur Pálmason

NEW WAVES SECTION BEST FILM AWARD

'NIÑATO' (Spain, 2017), Adrián Orr

SPECIAL AWARD NEW WAVES

'PIN CUSHION' (United Kingdom, 2017), Deborah Haywood; and 'THE WILD BOYS' (France, 2017), Bertrand Mandico

new waves non fiction award

'DISTANT CONSTELLATION' (Turkey, USA, 2017), Shevaun Mizrahi

BEST FILM AWARD OF THE RESISTANCES OFFICIAL COMPETITION

'TENDERNESS AND THE THIRD PERSON' (Spain, 2017), Pablo Llorca

JUNIOR EUROPE AWARD

'EL MALVADO ZORRO FEROZ' (France and Belgium 2017), Benjamin Renner y Patrick Imbert

CINEPHILES OF THE FUTURE AWARD

'JUST CHARLIE' (United Kingdom, 2017), Rebekah Fortune

GRAND AUDIENCE AWARD

'INSYRIATED' (France, Belgium, Lebanon, 2017), Philippe Van Leeuw

EURIMAGES AWARD TO THE BEST EUROPEAN COPRODUCTION

'THE INTRUDER' (Italy, Switzerland, France, 2017), Leonardo di Costanzo

CICAE AWARD BEST FIRST FEATURE FILM

'GOD’S OWN COUNTRY' (United Kingdom, 2017), Francis Lee

THE BEST ANDALUSIAN PANORAMA SHORT FILM ROSARIO VALPUESTA AWARD

'EL MUNDANAL RUIDO' (Spain, 2017), David Muñoz

SPECIAL ROSARIO VALPUESTA AWARD FOR ARTISTIC CATEGORY (Music, script or direction) TO THE DIRECTION

'AYER O ANTEAYER' (Spain, 2017), Hugo Sanz Rodero  

SPECIAL MENTION

'DIFERENCIAS' (Spain, 2017), Isabel Alberro 

OFFICIAL SECTION ASECAN BEST FILM AWARD 

'TIERRA FIRME' (Spain, 2017), Carlos Marqués-Marcet

4th OCAÑA AWARD TO FREEDOM

'MR GAY SYRIA' (Turkey, Germany, France, 2017), Ayse Toprak

PRIZE WINNERS 2016

 

GOLDEN GIRALDILLO 

'MA LOUTE' (France, 2016), Bruno Dumont

grand jury award

'MIMOSAS' (Spain, Morocco, France, Qatar 2016) Oliver Laxe

best director award 

'RESTER VERTICAL' (France, 2016), Alain Guiraudie

best screenplay award

Eugène Green, 'LE FILS DE JOSEPH' (France, Belgium 2016), Eugène Green

best actress award 

Raph 'MA LOUTE' (France, 2016), Bruno Dumont

best actor award

Victor Ezenfis, 'LE FILS DE JOSEPH' (France, Belgium 2016), Eugène Green

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD 

Robbie Ryan, 'AMERICAN HONEY' (United Kingdom, USA 2016), Andrea Arnold

special mention best sound and editing 

'MIMOSAS' (Spain, Morocco, France, Qatar 2016), Oliver Laxe

NEW WAVES SECTION BEST FILM AWARD

'THE SUN, THE SUN BLINDED ME' (Poland, Switzerland 2016), Wilhelm Sasnal, Anka Sasnal

SPECIAL AWARD NEW WAVES

'ALBÜM' (Turkey, France y Romania, 2016), Mehmet Can Mertoğlu

HONOR MENTION

'DAYDREAMS' (France, 2016), Caroline Deruas

new waves non fiction award

'PARADISE! PARADISE!' (Austria, 2016), Kurdwin Ayub 

EURIMAGES AWARD TO THE BEST EUROPEAN COPRODUCTION

'TONI ERDMANN' (Germany, 2016), Maren Ade

BEST FILM AWARD OF THE RESISTANCES OFFICIAL COMPETITION

'LOS OBJETOS AMOROSOS' (Spain, 2016), Adrián Silvestre David

GRAND AUDIENCE AWARD

'TONI ERDMANN' (Germany, 2016), Maren Ade

JUNIOR GIRALDILLO AWARD

'AVES DE PASO' ('LES OISEAUX DE PASSAGE') (Belgium, France 2015), Olivier Ringer

THE BEST ANDALUSIAN PANORAMA SHORT FILM SGAE AWARD

'UN BILLETE A NUNCA JAMAS' (Spain, 2016), Jorge Naranjo

SPECIAL SGAE AWARD FOR ARTISTIC CATEGORY TO THE DIRECTION

'LA VIDA SIGUE IGUAL' (Spain, 2016), Mateo Cabeza 

OFFICIAL SECTION ASECAN BEST FILM AWARD 

'GODLESS' (Bulgaria, Denmark, France, 2016), Ralitza Petrova

3rd OCAÑA AWARD TO FREEDOM 

'HEARTSTONE' (Iceland, 2016), Guðmundur Arnar Guðmundsson

PRIZE WINNERS 2015

 

GOLDEN GIRALDILLO

'LA ACADEMIA DE LAS MUSAS' (Spain, 2015), José Luis Guerín

SILVER Giraldillo

'LAS MIL Y UNA NOCHES' (Portugal, France, Germany, Switzerland, 2015), Miguel Gomes

grand jury award

'RABIN, THE LAST DAY' (Israel, 2015), Amos Gitai

best director award 

'THE OTHER SIDE' (France, Italy, USA 2015), Roberto Minervini

best screenplay award

Alexandru Baciu, 'ONE FLOOR BELOW' (Romania, France, Germany, Sweden 2015)

best actor award

Teo Corban, 'ONE FLOOR BELOW' (Romanía, France, Germany, Sweden 2015)

best actress award 

Clotilde Courau, 'IN THE SHADOW OF WOMEN' (France, 2015)

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD 

Diego Romero, 'THE OTHER SIDE' (France, Italy, USA 2015)

NEW WAVES SECTION BEST FILM AWARD

'POZOAMARGO' (Mexico, Spain 2015), Enrique Rivero

SPECIAL AWARD NEW WAVES

'BERSERKER' (Spain, 2015), Pablo Hernando

Honor Mention

'DEAD SLOW AHEAD' (Spain, France, 2015), Mauro Herce

new waves non fiction award

'THE EVENT' (Holland, Belgium 2015), Sergei Loznitsa

Very Special Mention

'NO HOME MOVIE' (Belgium, France 2015), Chantal Akerman

Best Film Award of the Resistances Official Competition

'TRANSEÚNTES' (Spain, 2015), Luis Aller

Junior Giraldillo Award 

'YOKO Y SUS AMIGOS' (Spain, Russia, 2015), Juanjo Elordi y Rishat Gilmetdinov

Grand Audience Award

'MUSTANG' (France, Germany, Turkey, Qatar 2015), Deniz Gamze Ergüven

Eurimages Award to the Best European Coproduction

'LANGOSTA' ('THE LOBSTER') (Greece, United Kingdom, Ireland, Holland, France 2015), Yorgos Lanthimos

The Best Andalusian Panorama Short Film SGAE Award

'SHOW ME NOW' (Spain, 2015), Manuel Jiménez Núñez

Special SGAE Award for Artistic Category to the Direction

'EL JUEGO DEL ESCONDITE' (Spain, 2015), David Muñoz

Special Mention

'BLA BLA BLA' (Spain, 2015), Alexis Morante

Official Section ASECAN Best Film Award

'LAS MIL Y UNA NOCHES' ('ARABIAN NIGHTS') (Portugal, France, Germany, Switzerland 2015), Miguel Gomes

2nd Ocaña Award to Freedom

'EISENSTEIN IN GUANAJUATO' (Holland, Mexico, Finland, Belgium, France 2015), Peter Greenaway

Marvin & Waine Award 

'LA INMENSA NIEVE' (Spain, 2015), Carlos Rivero

ROSARIO VALPUESTA AWARD

Santiago Mitre 

PRIZE WINNERS 2014

 

GOLDEN GIRALDILLO

'TURIST' (Sweden, Norway, France, Denmark 2014), Ruben Östlund

SILVER Giraldillo

'THE KINDERGARTEN TEACHER' (Israel, France 2014), Nadav Lapid

grand jury award

'THE WONDERS' ('LE MERAVIGLIE') (Italy, Switzerland and Germany 2014) Alice Rohrwacher

best director award 

Mike Leigh, 'MR TURNER' (United Kingdom, France and Germany 2014)

best screenplay award

Ruben Östlund, 'TURIST' (Sweden, Norway, France, Denmark 2014)

best actor award

Timothy Spall, 'MR TURNER' (United Kingdom, France and Germany 2014)

best actress award 

Arielle Holmes, 'HEAVEN KNOWS WHAT' (USA, 2014) and Maria Alexandra Lungu por 'THE WONDER' ('LE MERAVIGLIE') (Italy, Switzerland and Germany 2014)

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD 

Mikhail Krichman, 'LEVIATHAN' (Russia, 2014)

NEW WAVES SECTION BEST FILM AWARD

'LAS ALTAS PRESIONES' (Spain, 2014), Ángel Santos

NEW WAVES SECTION. second award

'L'ABRI' (Switzerland, 2014), Fernand Melgar

SPECIAL AWARD NEW WAVES

'LOS HONGOS' (Colombia, France, Argentina, Germany , Italy, Netherlands, USA 2014), Óscar Ruiz Navia

new waves non fiction award

'REMINE: EL ÚLTIMO MOVIMIENTO OBRERO' (Spain, 2014), Marcos Martínez Merino

BEST FILM AWARD OF THE RESISTANCES OFFICIAL COMPETITION

'EQUÍ Y N'OTRU TIEMPU' (Spain, 2014), Ramón Lluís Bande

GIRALDILLO JUNIOR

'LAS AVENTURAS DEL SÉPTIMO ENANITO' (Germany, 2014), Harald Siepermann

grand audience award

'El capital humano' (Italy, 2013), Paolo Virzí

EURIMAGES award

'WHITE GOD' (Hungary, Germany, Sweden 2014), Kornél Mundruczó

VII award cinema european university of SEVILLa

'EL NUDISTA' (Spain, 2014), Alejandro Philip Waudby

THE BEST ANDALUSIAN PANORAMA SHORT FILM AWARD

'OASIS' (USA, Spain, Canada 2014), Carmen Jiménez

special mention. andalusian panorama

'TRES TRISTES TIGRES' (Spain, 2014), Bea Hohenleiter and Bruno Ojeda

ASECAN award

'LA SAPIENZA' (France, 2014), Eugène Green

ASECAN award. SPECIAL mention

'MR TURNER' (United Kingdom, France and Germany 2014), Mike Leigh

1st AWARD OCAÑA TO FREEDOM

'SOMETHING MUST BREAK' (Sweden, 2014), Ester Martin Bergsmark

ROSARIO VALPUESTA award

Fernand Melgar

PRIZE WINNERS 2013

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘EL DESCONOCIDO DEL LAGO’ (France, 2013), Alain Guiraudie

SILVER Giraldillo

‘SACRO GRA’ (Italy, 2013), Gianfranco Rosi

best director award 

Tsai Ming-Lian, ‘STRAY DOGS’ (South Korea, 2013)

best screenplay award

Clio Barnard, ‘THE SELFISH GIANT’ (United Kingdom, 2013)

best actor award

Toni Servillo, ‘LA GRAN BELLEZA’ (Italy, 2013)

best actress award 

Alexandra Finder, ‘THE POLICE OFFICER'S WIFE’ (Germany, 2013)

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD 

Claire Mathon, ‘EL DESCONOCIDO DEL LAGO’ (France, 2013)

NEW WAVES SECTION BEST FILM AWARD

‘LA JUNGLA INTERIOR’ (Spain, 2013), Juan Barrero

SPECIAL AWARD NEW WAVES

'COSTA DA MORTE’ (Spain, 2013), Lois Patiño

new waves non fiction award

'COSTA DA MORTE’ (Spain, 2013), Lois Patiño

NEW WAVES NON FICTION AWARD. special mention

‘IT FOR OTHERS’ (United Kingdom, 2013), Duncan Campbell

Marvin & Wayne award

'TIN & TINA’ (Spain, 2013), Rubin Stein

FIPRESCI award. resistances section

‘EL TRISTE OLOR DE LA CARNE’ (Spain, 2013), Cristóbal Arteaga Rozas

junior Giraldillo

'OGGY Y LAS CUCARACHAS’ (France, 2013), Olivier Jean-Marie

grand audience award

‘ALABAMA MONROE’ (France, 2013), Felix Van Groeningen

Eurimages award

‘LA GRANDE BELLEZA’ (italy, 2013), Paolo Sorrentino

SHORT FILM AWARD. andalusian panorama

‘NO TIENE GRACIA’ (Spain, 2013), Carlos Violadé

ASECAN award

‘LA GRANDE BELLEZA’ (Italy, 2013), Paolo Sorrentino

ASECAN award. special mention

‘10.000 NOCHES EN NINGUNA PARTE’ (Spain, 2013), Ramón Salazar

PRIZE WINNERS 2012

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘EAT SLEEP DIE’ (Sweden, 2012), Gabriela Pichler

SILVER Giraldillo

‘BOY EATING THE BIRD’S FOOD’ (Greece, 2012), Ektoras Lygizos 

grand jury award

‘REALITY’ (Italy and France, 2012), Matteo Garrone

best screenplay award

‘PARADISE FAITH’, Ulrich Seidl and Veronika Franz (Austria, France and Germany, 2012)

best actor award

Yannis Papadopoulos, ‘BOY EATING THE BIRD'S FOOD’ (Greece, 2012)

best actress award 

Nermina Lukac, ‘EAT SLEEP DIE’ (Sweden, 2012)

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD 

Agnès Godard, ‘SISTER’ (France and Switzerland, 2012)

NON FICTION giraldillo. eurodoc section

‘LEVIATHAN’ (United Kingdom, USA y France 2012), Lucien Castaing-Taylor and Verena Paravel 

Ex - aequo

‘MAPA’ (Spain, 2012), León Siminiani

NEW WAVES SECTION BEST FILM AWARD

‘ARRAIANOS’ (Spain, 2012), Eloy Enciso 

best european coproduction euroimages award 

‘SISTER’ (France and Switzerland, 2012), Ursula Meier

Ex - aequo

‘PARADISE FAITH’ (Austria, France and Germany 2012), Ulrich Seidl 

Junior Giraldillo

‘EL CORAZÓN DEL ROBLE’ (Spain, 2012), Ricardo Ramón and Ángel Izquierdo 

grand audience award

‘AMOUR’ (Germany, France and Austria 2012), Michael Haneke

city of seville award

María de Medeiros

ASECAN award

‘THE HUNT’ (Denmark, 2012), Thomas Vinterberg

PRIZE WINNERS 2011

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘SIEMPRE FELIZ’ (Norway, 2010), Anne Sewitsky

SILVER Giraldillo

‘SI NO NOSOTROS, ¿QUIÉN?’ (Germany, 2011), Andrés Veiel 

grand jury award

‘EL MOLINO DEL TIEMPO’ (Poland, 2010), Lech Majewski

EFA selection award

‘THE ARTIST’ (France, 2011), Michel Hazanavicius 

Eurimages award

‘SHUN LI AND THE POE’ (Italy, 2011), Andrea Segre

best actress award 

Nadezhda Markina, ‘ELENA’ and Bien De Moor, ‘CODE BLUE’ (Russia, Belgium)

best actor award

Michael Fassbender, ‘SHAME’ and August Diehl, ‘SI NO NOSOTROS, ¿QUIÉN?’ (USA, Germany)

best director award 

Steve McQueen, ‘SHAME’ (UK, 2011)

Giraldillo Eurodoc Section to the Best Non-Fiction Film

‘LA ROCA’ (Spain, 2011), Raúl Santos 

Campus Jury Award

‘TRES VECES 20 AÑOS’ (France, 2011), Julie Gavras 

First Films First Award

Morteza Farshbaf, ‘MOURNING’ (Iran, 2011)

ASECAN Award

‘EL MOLINO DEL TIEMPO’ (Poland, 2010), Lech Majewski 

 

PRIZE WINNERS 2010

 

GOLDEN GIRALDILLO

'SON OF BABYLON' (Irak, 2009), Mohamed Al-Daradji

SILVER Giraldillo

‘BLACK FIELD’ (Greece, 2010), Vardis Marinakis

special jury award

‘TENDER SON’ (Hungary, 2010), Kornél Mundruczó 

Grand Audience Award

‘TAMARA DREWE' (UK, 2010), Stephen Frears 

Eurimages Award

'THE FRONT LINE’ (Italy, Belgium, 2010), Renato de María 

best actress award 

Samira Maas, ‘JOY’ and Sofia Georgovassili, ‘BLACK FIELD’ (Netherlands, Greece)

best actor award

Rhys Ifans, ‘MR. NICE’ (UK)

best director award 

Sussane Bier, ‘EN UN MUNDO MEJOR’ (Denmark, 2010)

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD 

‘TENDER SON’ (Hungary, 2010), Kornél Mundruczó 

best screenplay award

‘EN UN MUNDO MEJOR’ (Denmark, 2010), Sussane Bier

SPECIAL mention

‘JOY’, Mijke de Jong, and ‘NAUFRAGIO’, Pedro Aguilera (Netherlands and Spain)

Giraldillo Eurodoc Section To The Best Non-Fiction Film

‘ADIÓS NICARAGUA' ('LAST CHAPTER: GOODBYE NICARAGUA’) (Sweden and Spain, 2010), Peter Torbiörnsson 

Campus Jury Award

‘SON OF BABYLON’ (Irak, 2009), Mohamed Al-Daradji 

First Films First Award 

‘GIGOLA’ (France, 2010), Laure Charpentier 

ASECAN Award

‘SILENT SOULS’ (Russia, 2010), Aleksei Fedorchenko 

 

PRIZE WINNERS 2009

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘LOURDES’ (Austria, 2009), Jessica Hausner

SILVER Giraldillo

‘NADA PERSONAL’ (Netherlands and Ireland, 2009), Urszula Antoniak 

grand jury award

‘44 INCH CHEST’ (UK, 2009), Malcolm Venville 

Grand Audience Award

‘UN PROFETA’ (France, 2009), Jacques Audiard 

Eurimages Award

‘DÍAS DE ABRIL’ (Finland, 2009) Aku Louhimines

ASECAN award

‘NADA PERSONAL’ (Netherlands and Ireland, 2007), Urszula Antoniak

best director award 

Rolando Branik (Hungary, 2009), ‘TRANSMISSION’

Golden Giraldillo to best Documentary

'GARBO, EL HOMBRE QUE SALVÓ EL MUNDO' (Spain, 2009), Edmon Roch 

Special Award

'PEPPERMINTA' (Switzerland, 2009), Pipilotti Rist

honorary Award

Maurizio Scaparro

Prize Posthumously

Rafael Azcona

 

PRIZE WINNERS 2008

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘BACK SOON’ (Iceland, France, 2007), Solveig Anspach 

SILVER Giraldillo

‘KATIA´S SISTER’ (Holland, 2007), Mijke de Jong 

Special Jury Award

‘GOMORRA’ (Italy, 2008), Matteo Garrone 

EFA Selection Audience Grand Prix

‘BIENVENIDOS AL NORTE’ (France, 2007), Dany Boon

Official Section Eurodoc Gold Giraldillo

‘LA MADRE’ (Switzerland, 2007), Antoine Cattin and Pavel Kostomarov 

Eurimages Award

‘IL DIVO’ (Italia, 2008), Paolo Sorrentino 

Special Award

Andzrej Wajda and José Luis Borau (Poland and Spain)

City of Seville Award

Franco Nero

 

PRIZE WINNERS 2007

 

GOLDEN GIRALDILLO

'IT'S A FREE WORLD' (UK, 2007), Ken Loach

SILVER Giraldillo

'MIO FRATELLOFIGLIO UNICO' (Italy, 2007), Daniel Luchetti 

grand jury award

‘ALEKSANDRA’, Alexandre Sokurov and ‘DU LEVANDE’, Roy Andersson (Hungary and Sweden, 2007)

Grand Audience Award

'HA-BUAH' (Israel, 2007), Eytan Fox

Eurimages Award

'YUMURTA' (Turley and Greece, 2007), Semih Kaplanoglu 

Eurodoc AWARD

'MARCELA' (Czech Republic, 2007), Helena TresTíková 

The Review Award

'AUF DER ANDEREN SEITE' (Germany, 2007), Faith Akin 

PRIZE WINNERS 2006

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘VENUS’ (UK, 2006), Roger Michell 

SILVER Giraldillo

‘LA VIDA DE LOS OTROS’ (Germany, 2006), Florian Henckel 

grand jury award

‘BORRACHERA DE PODER’, Claude Chabrol and ‘JARDINES EN OTOÑO’, Otar Losseliani (France, 2006)

Grand Audience Award

‘LA SUERTE DE EMMA’ (Germany, 2006), Sven Taddicken 

Eurodoc Section Golden Giraldillo

‘MASSGESCHNEIDERTE TRÄUME’ (Germany, 2006), Marco Wilms

Eurimages Award

‘YOUR NAME IS JUSTINE’ (Holland, 2005), Franco Peña

 

PRIZE WINNERS 2005

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘DE LATIR, MI CORAZÓN SE HA PARADO’ (France, 2005), Jacques Audiard 

SILVER Giraldillo

‘CRASH TEST DUMMIES’ (Austria, 2005), Jörg Kalt 

grand jury award

‘JOHANNA’ (Hungary, 2005), Kornél Mundruczó

Eurimages Award

‘CACHÉ’ (France, 2005), Michael Haneke

Eurodoc Award

‘MY GRANDAD´S MURDERER’ (Denmark, 2005), Soren Fauli y Mikala Krogh

Europe Generation Award

‘KEBAB CONNECTION’ (Spain, 2005), Anno Saul

Europa_Europa Award

‘LA FEBBRE’ (Italy, 2005), Alessandro D´Alatri

Eurodoc Special Mention

‘REALITY SHOCK’ (Germany, 2005), Stanislaw Mucha

Honorary Giraldillo

Patrice Chéreau

 

PRIZE WINNERS 2004

 

GOLDEN GIRALDILLO

‘AVANIM’ (Israel y France, 2004), Raphael Nadjari

SILVER Giraldillo

‘THE EDUKATORS’ (Austria, 2004), Hans Weingartner

grand jury award

‘LA CHIAVI DI CASA’ (Italy, 2004), Gianni Amelio

Audience Grand Prix

‘CONTRA LA PARED’ (Germany and Turkey, 2004), Fatih Akin

Best Documentary

‘PRESOS DEL SILENCIO’ (Spain, 2004), Mariano Agudo and Eduardo Montero

Eurimages Award

‘ELINA’ (Sweden and Finland, 2004), Klaus Härö

RTVA award

‘EXILS’ (France, 2004), Tony Gatlif

Special Mentions

‘GARDEN’, Adi Barash and ‘SURPLUS’, Ruthie Shatz (Holland, 2003)